7 dôvodov, prečo by sme nemali užívať konský kolagén

od | máj 23, 2022 | Doplnky výživy | 0 komentárov

Počuli ste už o najnovšom hite pacientov s boľavými kĺbmi? Čoraz častejšie ľudia na Googli vyhľadávajú, či je naozaj konská kĺbová výživa vhodná aj pre ľudí. Vraj sa dopočuli, že má oveľa silnejší účinok v porovnaní s kĺbovou výživou určenou pre človeka. A čo je ešte zaujímavejšie, dokonca ju odporúčajú aj niektorí lekári. Ide o mýtus alebo fakt? Čo myslíte?

Poďme sa teda pozrieť na koreň tejto „povery“.

Hovorí sa, že istý džokej sa raz pochválil tým, že užíva konské dávky kĺbovej výživy. Tým však myslel, že užíva výrazne vyššie dávky pre ľudí ako je bežné. Ľudia to pochopili po svojom a dnes kĺbovú výživu pre kone užívajú mnohí bežci, fitnessáci či cyklisti.

Dokonca ju nájdete v ponuke vo viacerých fitnessáckych e-shopoch. Vraj obsahuje látky, ktoré rovnako potrebuje aj naše telo. Navyše je lacnejšia ako „kĺbovka pre ľudí.“

Čo by sme mali vedieť ešte predtým, ako kĺbovú výživu pre kone začneme užívať:

Účinné látky môžu byť rovnaké ako pre ľudí, rozdiel je v ich koncentrácii a čistote: Každá účinná látka v kĺbovej výžive musí prejsť purifikáciou, to znamená viazaním molekúl, ktoré buď neúčinkujú alebo sú súčasťou danej látky. Tie sa výrobcovia snažia dať preč. Výrobky pre kone však nie sú zďaleka také purifikované ako výrobky pre človeka. V praxi to znamená iba to, že človek prijíma v „konských dávkach“ nečisté látky. Často to môžu byť zle spracované živočíšne bielkoviny, ktoré v ľudskom tele vyvolávajú nepriaznivú imunologickú reakciu (hnačky, zvracanie…)

Konská výživa bola vyvinutá pre potreby koňa, tá ľudská pre potreby ľudí: Pozreli sme sa na zloženie troch najpopulárnejších kĺbových výživ pre kone. Jeden z nich v dennej dávke obsahoval až 29 610 mg kolagénu pričom chýbala dôležitá informácia o jeho pôvode. Vedeli ste, že najlacnejší a najmenej vstrebateľný kolagén je bravčový kolagén? Aj keď nie je uvedené, aký kolagén sa v konských výživách používa, oplatí sa zamyslieť nad tým, či sa zvieratám mieša drahší a kvalitnejší kolagén alebo skôr lacnejší a málo vstrebateľný kolagén. O vhodnej dennej dávke pre človeka hovoríme pri 5000 mg hovädzieho kolagénu v dennej dávke. Takmer 6 násobné prevýšenie dennej, často nekvalitnej dávky nemá žiadne logické odôvodnenie. Jedine to, že konský kolagén je určený pre kone od hmotnosti 100 kg do 600 kg.

Kolagén naše telo využije iba s dostatočným množstvom vitamínu C: Ak človek príjme 5000 mg kolagénu, odporúča sa prijať aspoň 500 mg vitamínu C. V takomto pomere dokáže naše telo kolagén najlepšie využiť. Väčšina výživ pre kone vitamín C neobsahuje alebo ho obsahuje len vo veľmi malom množstve. V istej výžive pre kone bol tento pomer šokujúci. Na 29 610 mg kolagénu bolo namiešaných 150 mg vitamínu C, čo je v takom obrovskom množstve zanedbateľné číslo.

Konské dávky MSM môžu človeku uškodiť: Kolagén v kombinácii s MSM podporujú regeneráciu niektorých tkanív. Navyše táto látka tlmí bolesť. S jej dávkovaním to netreba preháňať, pretože vo výsledku pripravíte svoje telo o možnosť povedať Vám, že už má dosť. Pokojne môže dôjsť k tomu, že daný kĺb budete tak dlho preťažovať, až ho úplne poškodíte. Optimálna účinná dávka MSM pre človeka by mala byť okolo 65 g na 1 kg balenie. Viete koľko MSM obsahujú najpredávanejšie výživy pre kone? Až 435 g na 1 kg, čo je takmer 7 x viac ako je pre človeka vhodné a bezpečné. Optimálna denná dávka MSM pre človeka je 800 mg.

Kone majú radi horkú chuť, nám ľuďom nie je príjemná: Výživu pre kĺby vyvíjajú odborníci na základe potrieb tých, pre ktorých je určená. Koňom chutí horká chuť a nám ľuďom zas neutrálna, sladká či kyslá. Aj keď sa môže zdať, že chuť nie je dôležitá, kĺbovú výživu je potrebné užívať denne aspoň tri mesiace v roku a užívať niečo, čo nám vôbec nechutí, ba priam sa nám protiví, nie je príjemné.

Prehnané dávky chondroitínu a glukozamínu nemajú žiadny efekt: Európska liga proti reumatizmu stanovila ako vhodnú odporúčanú dávku pre človeka 1 500 mg glukozamínu a 800 mg chondroitínu. V 1 kg balení by malo byť okolo 80 g glukozamínu. Vo výžive pre kone je v 1 kg balení 348 g glukozamínu, čo je 4x viac ako sa odporúča a tiež 8-násobne viac chondroitínu ako sa odporúča. V tomto prípade rozhodne platí, že všetkého veľa škodí. Môže sa totiž stať, že bolesť v kĺboch utlmíte natoľko, že ich presilíte, až úplne zničíte.

Viete komu je konská kĺbová výživa určená?

Na obale je napísané, že je vhodná pre intenzívne zaťažované kone. Množstvá látok, ktoré sú obsiahnuté v kĺbovej výžive pre kone sú určené pre kopytá a srsť, čo my ľudia nepotrebujeme. Kopytá, srsť ani hrivu nemáme.

Ešte stále si myslíte, že je zdravé, ak človek užíva kĺbovú výživu pre kone?

Minimálne je to rovnako zvláštne ako jesť granule pre psy alebo mačky. Zvieratá majú inú stavbu tela, iný tráviaci trakt a aj hmotnosť. Kone majú v priemere o 500 kg viac ako my ľudia. To ale neznamená, že my ľudia nepotrebujeme kĺbovú výživu. Potrebujeme však takú, ktorá je určená nám ľuďom.

V našom tele sa nám prirodzene tvorí kolagén len do veku 25 rokov.

Po prekročení tejto hranice sa nám ho tvorí menej. Vedeli ste, že po 40. roku života je to už len 70 % ? V 60 rokoch je to 40 % a v 80 rokoch len 20 %. Nedostatok kolagénu sa prejaví bolesťami kĺbov, lámaním nechtov, v tvorbe vrások, v kruhoch pod očami. Ak však športujete alebo pravidelne namáhate kĺby, výživu je vhodné užívať aj skôr. Veď prevencia je ten najlepší lekár.

Ďalšie články na túto tému

Komentáre k článku

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pin It on Pinterest

Share This