Netopier, škrečok a človek majú niečo spoločné. Čo to je?

od | jún 8, 2022 | Doplnky výživy | 0 komentárov

Dvojnásobný nositeľ Nobelovej ceny za chémiu Linus Pauling v jednej zo svojich kníh napísal: „Myslím si, že by bolo dobré dávať prednosť liečbe chorôb pomocou látok, ktoré sú prirodzene prítomné v ľudskom tele a sú potrebné pre život, pred liečbou pomocou syntetických látok, ktoré môžu mať nežiadúce vedľajšie účinky“.

Jednou z takýchto látok, ktorú pozná každý z nás je aj vitamín C a práve tomuto vitamínu chcem venovať dnešný email. Mimochodom, viete, čo znamená slovo vitamín? Slovo vitamín bolo zložené z dvoch slov „VITAL“ a „AMINE“, čo znamená životne dôležitý amin – amin je chemická zlúčenina. Už z názvu je jasné, že ide o látku, ktorá je pre náš život nevyhnutná.

Pred mnohými rokmi toto zistili aj moreplavci, ktorým pri dlhých cestách začal chýbať vitamín C a často sa u nich prejavovalo ochorenie s názvom skorbut. Skorbut sa prejavuje krvácaním ďasien, vypadávaním zubov, mäknutím kostí a spomalenou tvorbou červených krviniek. Ak chýba vitamín C dlhodobo, môže nastať aj smrť.

Škrečok, netopier, niektoré druhy opíc a človek majú spoločnú jednu vec. Nevieme si sami vytvárať vitamín C, preto ho musíme dopĺňať z externých zdrojov. Naopak, taký pes si vytvorí až 800 mg vitamínu C za deň a skutočným rekordmanom je koza, ktorá si ho vyrobí viac ako 11 000 mg denne. Dokonca, ak je koza vystavená stresu, tak vie produkciu vitamínu C zvýšiť až 13 násobne. Odporúčaná denná dávka pre dospelého človeka je napriek tomu len 80 mg.

Z vyššie uvedeného textu vyplývajú dve otázky. Prečo je odporúčaná denná dávka pre dospelého človeka práve takto stanovená? (Odpovedi na túto otázku sa nebudem v dnešnom emaile venovať, no skúste sa nad tým zamyslieť.) Druhá otázka je, prečo je vitamín C pre telo tak potrebný?

Vitamín C má v našom organizme viacero úloh, ale medzi dve základné a veľmi dôležité úlohy patrí to, že vitamín C je jeden z veľmi silných antioxidantov a druhou je to, že bez neho nie je možná tvorba kolagénu. Ak si spomínate, v jednom z predchádzajúcich emailov som písal, že kolagén určuje tvar nášho tela. Práve tvorba kolagénu je jednou z veľkých aktivít nášho tela. Kolagén sa neustále rozpadá a musí sa neustále vytvárať. Ak sa nevytvára dostatok kolagénu, objavujú sa vrásky, prestávajú fungovať kĺby, chrupavky a šľachy prestávajú byť pevné a pružné, praskajú cievy a zhoršuje sa imunitný systém.

Vidieť, že úloha vitamínu C je v našom organizme kľúčová. Dnešné potraviny obsahujú ďaleko menšie množstvá tohto vitamínu ako tomu bolo v minulosti, je potrebné ho dopĺňať z vonkajších zdrojov.

Ďalšie články na túto tému

Komentáre k článku

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pin It on Pinterest

Share This