Nie je kolagén ako kolagén

od | jún 6, 2022 | Doplnky výživy | 0 komentárov

Aký je rozdiel v kolagénoch?

Dnes sa najčastejšie používa rybí kolagén v produktoch, ktoré sú určené na pokožku, potlačenie vrások či spomalenie efektu starnutia. Hovädzí a bravčový kolagén sa používa najviac pri produktoch, ktoré sú určené športovcom, na bolesti kĺbov či svalov.

Ak by sme chceli dať presnejšiu a správnejšiu odpoveď na otázku, aký je rozdiel v týchto kolagénoch, mali by sme skôr hovoriť o typoch kolagénu. Kolagénov je celkovo 27 typov. Tie najdôležitejšie z nich sú typ I.,II., a III.. Najrozšírenejší z nich je typ I., ktorý tvorí až 90% kolagénu v ľudskom tele. Typ II. sa vyskytuje najmä v chrupavkách a typ III. je zvyškový kolagén, ktorý voláme kolagén embryonálneho vývoja, ktorý je neskôr nahradený typom I..

Keď hovoríme o type I. a III., vyskytuje sa najčastejšie pri kolagéne hovädzom, bravčovom a rybom. Kolagén typu II. sa u nás najčastejšie vyskytuje ako kurací kolagén, no z mojich skúseností, vlastnosti tohto kolagénu nie sú veľmi dobré, najmä čo sa týka chuti, vône (zapácha) a farby. Lepším typom kolagénu typu II. z pohľadu vlastností je kolagén hovädzí. Samozrejme, ako som písal v poslednom emaile, aj tu všetko závisí na tom, kto daný kolagén vyrába a akou technológiou sa spracúva.

Na to, aby kolagén v tele dobre fungoval, sú potrebné aj ďalšie látky, ktorým hovoríme kofaktory. Ide hlavne o vitamín C, ktorý je potrebný na to, aby sa kolagén do tela zabudoval, v prípade pokožky o selén, biotín, v prípade kĺbov hlavne glukozamín sulfát, chondroitín sulfát, MSM a ďalšie pre kĺby dôležité látky.

Odporúčanie na záver

Ak si budete vyberať kolagén, nepozerajte len na to, že na obale máte napísané, že kolagén obsahuje typ I.,II, a III., ale pozrite sa aj na to, či to výrobca uviedol v zložení. To znamená, že musíte vidieť, koľko presne je v zložení napríklad kolagénu typu II.. Rybí kolagén na kozmetické účely ako vlasy, nechty a pokožka. Hovädzí kolagén na kĺby a pohybový aparát. Rovnako sa pozrite aj na to, či Vám výrobca napísal, že ide o rybí, hovädzí, kurací alebo bravčový kolagén. Ak máte napísané len všeobecný názov „hydrolyzované kolagénové peptidy“ a nič viac, v skutočnosti neviete, čo si kupujete. Vyvarujte sa kúpe takýchto produktov.

Ďalšie články na túto tému

Komentáre k článku

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pin It on Pinterest

Share This