Prečo sa vrcholoví športovci liečia s magnetoterapiou?

od | júl 19, 2022 | Magnetoterapia | 0 komentárov

V článku sa dozviete:

  1. Čo je to magnetoterapia?
  2. Ako urýchľuje hojenie zranení?
  3. Ako je možné zvýšiť športové výkony s magnetoterapiou?
  4. Pomôže magnetoterapia aj rekreačným športovcom?

Všetci aktívni športovci chcú byť v stopercentnej kondícii, aby mohli podávať špičkové výkony. Zranenia totiž dokážu profesionálneho športovca odstaviť mimo hry na dlhé obdobie, a tak je ich najvyššou prioritou dať sa čo najrýchlejšie dokopy. Magnetoterapia je pre nich najlepším riešením.

Čo je magnetoterapia?

Pulzná magnetoterapia je bezpečná, bezbolestná liečba, bez vedľajších účinkov. Lieči zranenia, ale využiť ju môžete na mnoho ďalších ochorení. Funguje tak, že elektrický prúd prechádza medenými cievkami a vytvára tak magnetické pole, ktoré prechádza telom a podporuje hojenie na bunkovej úrovni.

Magnetoterapia nie je žiadnou novinkou. Vyvinuli ju vedci v NASA v 60-tych rokoch. Keďže ju neustále skúmajú, máme k dispozícii tisícky štúdií a výskúmné články. Je jasne preukázané, že magnetoterapia rozširuje cievy, pôsobí protizápalovo, zmierňuje bolesti, odstraňuje svalové napätie, zmierňuje opuchy, posilňuje a stabilizuje kostné tkanivo, zlepšuje bunkový metabolizmus, pozitívne ovplyvňuje imunitný systém, atď.

Známe, klinicky testované účinky má pri ochoreniach ako: zlomeniny, opuchy a zápaly, pomliaždeniny, poúrazové stavy, bolesti chrbta, poranenie periférnych nervov, poruchy látkovej výmeny, bolesti hlavy, fibromyalgia, reumatické ochorenia, osteoporóza, tenisový lakeť, prostatída, atď

Ako urýchľuje hojenie?

Všetky zranenia si vyžadujú čas na hojenie. Magnetotrapia však dokáže toto obdobie podstatne skrátiť, pri niektorých prípadoch dokonca o polovicu. Ako? Pri zraneniach vzniká opuch, ktorý bráni telu, aby do postihnutej oblasti dostávalo živiny, kyslík a odplavovalo škodliviny. Niektorí síce pri opuchu automaticky siahneme  po ľade, ale ten je účinný len pri povrchových zraneniach. Ak je opuch hlboko vo svale, nie je vôbec účinný. Naopak, magnetoterapia má dosah aj na takéto hlboké zranenia a vďaka tomu umožňuje telu rýchlejšie zotavenie.

Stimulácia hojenia tam, kde došlo k poškodeniu, čiže v bunkách a tkanivách tela je nevyhnutná pre rýchlejšie zotavenie. Keďže magnetoterapia urýchľuje regeneráciu buniek, poškodená oblasť sa rýchlejšie hojí. Ak potláčate symptómy zranenia liekmi proti bolesti, nijako nepodporujete skutočné hojenie, ale riskujete tým ďalšie zranenie.

Magnetoterapia tiež zvyšuje množstvo kyslíka, ktoré svaly prijímajú. Tým, že sa oblasť, na ktorú pôsobí, poriadne prekrví, dostane sa tam množstvo kyslíka, potrebného na lepší výkon svalov. A všetci športovci predsa vedia, že aj malá výhoda môže viesť k veľkým výsledkom v profesionálnej súťaži.

Ako magnetoterapia zvyšuje športové výkony?

Magnetoterapia je pre športovcov dôležitá nielen pri hojení zranení, ale aj pri podpore optimálneho výkonu. Športovci bežne používajú túto terapiu ako súčasť svojej bežnej tréningovej rutiny. Jedná sa o bezpečnú liečebnú metódu, ktorá môže zvýšiť atletický výkon tým, že svaly budú pracovať optimálne.

Samozrejme, tým, že sa magnetoterapia používa na zvýšenie výkonu a udržiavanie činnosti tela, znižuje sa tým riziko zranenia a pomáha telu rýchlejšie regenerovať. Taktiež sa urýchľuje aj zotavenie, ak nastane nejaké zranenie. Preto, v prípade, že sa používa pred a po tréningoch a počas súťaží, umožňuje športovcom špičkový výkon a rýchlejšiu regeneráciu.

Svaly športovcov pracujú omnoho tvrdšie a vďaka magnetickej stimulácii sa rýchlejšie zotavujú. Intenzívne používanie svalov má za následok bolesť, napätie a často aj svalové kŕče. Magnetoterapia pomáha so všetkými týmito aspektmi intenzívneho používania svalov.

Profesionálni športovci sú mnohokrát nútení, aby trénovali a súťažili aj napriek zraneniam. To však môže viesť k dlhodobým problémom. Olympijskí športovci z východného Nemecka a Ruska používali magnetoterapiu už desaťročia. Na druhý deň po súťaži dokázali podávať opäť skvelé výkony, iní športovci potrebovali dva až tri dni na zotavenie.

Magnetoterapia nie je považovaná za doping, keďže do tela nevstupujú žiadne iné látky. Elektromagnetické pole jednoducho prechádza telom, pričom stimuluje hojenie a optimalizuje fungovanie tela. Táto liečebná metóda, teda nie je nelegálna na žiadnej atletickej úrovni.

Magnetoterapia posilňuje zvyšovanie energie, zlepšuje stav svalov a kĺbov, cirkuláciu krvi, odstraňuje svalové napätie. Toto všetko umožňuje športovcom podávať, čo najlepší výkon.

Vrcholoví športovci stále tvrdo trénujú, a keď nie sú práve zranení, ich svaly sú neustále namáhané. Magnetoterapeutické prístroje je možné aplikovať pri rôznych problémoch. Ak má športovec k dispozícii magnetoterapiu, je vždy pripravený okamžite liečiť zranenie a má taktiež možnosť udržiavať si zdravie.

Nemusíte byť profesionálnym športovcom, aby ste vedeli oceniť účinky magnetotrapie.

Tí, ktorí rekreačne športujú sa s nami určite zhodnú v tom, že športové zranenia neobchádzajú ani obyčajných smrteľníkov. V prípade, že je zranenie vážnejšie, dokáže nás vyradiť z bežného života aj na dlhšie obdobie. Mnoho z nás zažilo zlomeninu pri lyžovačke, natiahnutý sval po futbale, úraz pri bicyklovaní, svalovku po náročnejšom tréningu vo fitku. Zoznam môže byť nekonečný.

Pomôže magnetoterapia pri týchto zraneniach? Určite áno. Stačí, ak ju budete používať na zotavenie a môžete sa vrátiť do práce a každodenných povinností omnoho skôr.

Ďalšie články na túto tému

Žiadne ďalšie články na túto tému...

Komentáre k článku

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pin It on Pinterest

Share This