Tropickým ovocím proti rakovine

od | júl 8, 2022 | Zdravie | 0 komentárov

V roku 2007 vedci publikovali prelomovú štúdiu v časopise Planta Medica o určitom enzýme, ktorý je oveľa viac účinný v boji proti rakovine ako tradičná chemoterapia.

Pri testoch liečby rakoviny u zvierat sa zistilo, že bromelain je  oveľa viac efektívny ako fluoracil. Fluoracil je používaný pri liečbe rakoviny viac ako 40 rokov, ale má jeden problém, zabíja a nenávratne poškodzuje zdravé bunky a tkanivá rovnako ako tie rakovinové. Zistilo sa, že bromelain nie je len účinnejší, ale aj oveľa viac bezpečnejší ako fluoracil. Prírodné látky ako bromelain majú selektívne Cytoxity a sú schopné zabíjať rakovinové bunky v procese zvanom apoptóza a pritom ponechať zdravé bunky bez ujmy.

Čo je Bromelain?

Bromelain je  proteáza, ktorá sa nachádza v stonkách a v dužine ananásu. Bolo zistené, že tento prírodný extrakt urýchľuje hojenie a pôsobí ako protizápalové lieky ako je Ibuprofén. Z vonka pomáha pri hojení  poranení, popáleninách, bodnutí hmyzom ako aj pri ďalších kožných problémoch.

Bromelain sa už desaťročia využíva na boj proti zápalom. Je užitočný pre tých, ktorí trpia artritídou a môžu urýchliť hojenie spojené s chirurgickými postupmi. To je veľmi užitočné pre liečenie športových zranení, vrátane podvrtnutia a môže pomôcť pri bolesti, pretože pôsobí ako analgetikum.

Pri trávení podporuje rozklad proteínov, peptidov a aminokyselín.  To môže zmierňovať príznaky ulceróznej kolitídy a pomáhať tráviacim procesom. Štúdie v Japonsku preukázali, že jeho užívanie pomohlo tým, ktorí mali alergiu na pšenicu.

Bromelain je dobrým spojencom pri boji proti zrážaniu krvi a je to prírodná náhrada pre tých,  ktorí užívajú denne Aspirín, aby znížili riziko infarktu.

Prečo nebude ananás nikdy používaný na liečbu rakoviny v bežnej medicíne?

Je smutnou skutočnosťou, že výskum medicíny je robený za účelom zisku. Pre veľké farmaceutické spoločnosti je nevýhodné investovať do vytvorenia prírodnej látky ako je bromelain v ananáse, pretože výsledný produkt sa nedá patentovať. Ak sa vláda nerozhodne pre takýto výskum, tak bromelain sa nikdy nestane súčasťou bežnej lekárskej liečby. Avšak jednotlivcom nič nebráni  používať voľne dostupné výskumy a informácie o potencionálnych liekoch na rakovinu ako je bromelain.

Konzumácia veľkého množstva ananásov nie je efektívna, pretože väčšina bromelainu sa nachádza v jadre, ktoré od ananásu oddeľujeme. Ide o časti ovocia, ktoré sú neskonzumovateľné a tiež o enzýmy, ktoré sa využívajú na výrobu homeopatík.

Bromelainové doplnky možno nájsť v mnohých formách vrátane tabliet, práškov a krémov, pričom 80 – 320 mg za deň je považované za bezpečné a účinné dávky.

Ďalšie články na túto tému

Komentáre k článku

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pin It on Pinterest

Share This